Pre čak 3,5 milijarde godina razvio se život na Zemlji,dok naučnici ne znaju još tačno kako je život nastao. Postoji nekoliko teorija koje bi mogle da budu tačne, ali još uvek ne postoji jasan i nedvosmislen dokaz.Ono što se definitivno zna je da je život nastao u vodi, tačnije praokeanu.Taj prvi živi organizam bio je jednostavqn, jednoćelijski, ali bio sposoban da se hrani, raste i razmnožava,odnosno obavlja osnovne fukcije svakog živog organizma.
Kakvi su uslovi za život bili nakon nastanka prvog organizma i kako se od tog trenutka život razvijao, rasprostranjivao i razgranjivao veoma je važno, jer sve je to dovelo do toga da danas kopnom hodamo mi-ljudi. Danas na planeti Zemlji živi preko 2 miliona različitih živih vrsta. Ova raznovrsnost nije nastala odjednom. Živi svet je evoluirao,zahvaljujući pogodnim uslovima koje je pružala životna sredina,odnosno stanište čije je resurse koristio odgovarajući organizam.
Za održavanje postojećeg života na planeti Zemlji neophodni su atmosfera,temperatura i voda.Iako se Mars i Venera nalaze na sličnom mestu u solarnom sistemu,obe planete su slične veličine i sličnog sastava,na njima još nije uočeno prisustvo nikakvog oblika života zbog nepogodnih uslova za život za razliku od planete Zemlje
Jedinstvo prisustva vode u tečnom agregatnom stanju posledica je prosečne temperature na Zemlji od 15 stepeni po Celzijusovoj skali.Danas čak dve trećine planete Zemlje prekriva vod,dok samo jednu trećinu površine planete Zemlje pokriva kopno.Pored neorganskih i organskih supstanci rastvorenih u vodi,voda kao glavni komponenta ulazi u sastav ćelije svih živih organizama imajući višestruku ulogu-uloga rastvarača različitih prirodnih minerala,gradivna uloga ćelije,pokretač mnogobrojnih ćelijskih procesa,itd.Pri posmatranju Zemljine lopte iz vasione,uočavamo da je Zemlja većim delom pokrivena vodenim površinama,što je pokriveno činjenicom da Zemljinu površinu čini dve trećine voda,te naša planeta često biva nazivana „Plava planeta“ .
Pored gore navedenih svojstava,voda ima i svoja fizička svojstva.Neka od njih su : hemijski sastav,pritisak,potisak,temperatura,salinitet,providnost,boja i strujanja vode.Hemijskisastav vode zavisi od količine rastvorenih gasova kao i određenih anjona i katjona.Naravno,udeo spomenutih supstanci nije isti za slatke i slane vode.Koncentracija prisutnog kalcijum karbonata u vodama utiče na boju voda,te su boje gotovo svih slatkih voda gotova jače,ukoliko posmatrano intenzitet prisutne zelene boje.Najveću koncentraciju u morskim vodama ima hlor,dok najmanju koncentraciju imaju kalijum i kalcijum-svega 0.1 % .
Kada se telo nadje u vodi,ono interaguje sa vodenom sredinom stvarajući pritisak,odnosno potisak.Dejstvo sile potiska različito je od dejstva sile pritiska.Intenzitet ovih sila zavisi od gustine vodene sredine u kojoj se telo nalazi,dubine na kojoj se telo nalazi kao i jačine gravitacionog polja.Voda silom potiska deluje na telo koje se nalazi u vodenoj sredini,dok se težina tela prividno smanjuje,te se kit od 100 tona kreće sa neverovatnom lakoćom.Temperatura vode je jedan od najbitnijih faktora.Zavisi od geografske dužine i širine,tekućeg godišnjeg doba,kao i dubine vodenog basena.Pored temperature,bitan faktor jeste i svetlost,neophodna u obavljanju procesa fotosinteze.Količina svetlosti opada sa porastom dubine vodenog basena,te raznovrsnost živih organizama nije homogena pri svim dubinama.
Vazduh ili zrak, smeša gasova od kojih su neki u vrlo promenljivom sastavu: azota ima 78,08%, kiseonika 20,95%, argona 0,93% i u vrlo malim količinama kriptona, ksenona, helijuma, neona i drugih. U promenljivim količinama u vazduhu može biti vodene pare, ozona, ugljen dioksida, radona i drugih. Sastav vazduha varira na različitim visinama. Pri većoj visini smanjuje se sadržaj kiseonika, a povećava se sadržaj vodonika.
Do zagađenja vazduha dolazi prilikom sagorijevanja fosilnih goriva. Ugalj, nafta i plin sadrže sumpor, od koga sagorijevanjem nastaju oksidi sumpora. Zbog visoke temperature u motorima automobila, od azota i kiseonika nastaju oksidi azota. Oksidi sumpora i azota su zagađivači vazduha jer nadražuju sluzokožu. Ugljen(IV)-oksid i čestice prašine takođe zagađuju vazduh. U supstance koje zagađuju vazduh svrstavaju se najpre one koje se u nezagađenom vazduhu ne nalaze. U zagađujuće supstance svrstavaju se i sva ona hemijska jedinjenja koja prirodno postoje u vazduhu ako je njihova koncentracija veća od one koja odgovara nezagađenom vazduhu. Veoma je malo hemijskih jedinjenja koji nisu zagađivači.
Koliko je kiseonika potrebno čoveku za godinu dana?
-Da bi bilo dovoljno kiseonika da jedan čovek diše godinu dana, potrebno je 7 stabala.Na planeti u ovom trenutku ima više stabala drveća nego zvezda u našoj galaksiji Mlečni Put,ali bi to uskoro moglo da se promeni pošto ljudi seku krče šume nekontrolisano.
Tlo je rastresiti površinski sloj litosfere. Ono se nalazi iznad čvrste stenske mase a gornja granica su mu biosfera, hidrosfera i atmosfera.Fizički gledano tlo predstavlja višefazni sistem. Sastoji se od čestica (zrna) i pora (šupljina).
Tlo nastaje procesom koji nazivamo pedogeneza, i odvija se u dve faze. Prva faza započinje raspadanjem stena,a druga raspadanjem odumrlih ostataka biljnog i životinjskog porekla.U vrste tla spadaju: prašina, glina, pesak, šljunak, ali i njihove međusobne kombinacije.Zavisno od vrste tla, ona mogu povećavati svoju zapreminu ili je smanjivati (što zavisi od procenta vode koju sadrži). Tlo je nehomogeno, anizotropno i znatno je deformabilnije (stišljivije) od čvrstih stena.U tlo neki svrstavaju još i tla organskog porekla (humus, mulj, treset).