Živa bića se na različite načine prilagođavanju uslovima sredine u kojoj žive. Oni u svojoj građi, funkcionisanju i ponašanju razvijaju posebne osobine koje se nazivaju prilagođenosti ili adaptacije. Skup adaptacija određuje izgled i ponašanje organizma, odnosno njegovu životnu formu.
Svako živo biće poseduje niz adaptacija na razne uslove koji vladaju u sredini u kojoj živi. Ukoliko se dva organizma na isti ili sličan način adaptiraju na životnu sredinu imaće i istu životnu formu – npr. krtica i slepo kuče, pošto žive pod zemljom imaće jake noge prilagođene za kopanje kanala i zakržljale oči.
Ekološke prilagođenosti (adaptacije) su osobine organizama koje su se razvile radi prilagođavanja uslovima životne sredine. Pošto su uslovi promenljivi u vremenu, sposobnost prilagođavanja je od velikog značaja za opstanak postojeće vrste, a nove adaptacije često vode do nastanka novih vrsta.
Različite vrste mogu razviti iste ili različite adaptacije kao odgovor na iste uslove životne sredine. Npr. čuvarkuća i zlatna paprat su razvila različita rešenja za preživljavanje u pukotinama gde ima malo zemlje i malo vode. Čuvarkuća ima sočne listove u kojima čuva vodu, a zlatna paprat može potpuno da se osuši, a kad padne kiša da se povrati i ozeleni. S druge strane, imamo primer da različite vrste razviju istu adaptaciju. Tako, pustinjska lisica i pustinjski zec imaju velike uši, koje im služe da se brzo rashlade pri visokim temperaturama.
Adaptacije mogu da budu nepromenljive u toku života jedinke, a mogu i da se menjaju pri promeni godišnjih doba. Tako je kod sova, adaptacija na način lova ista tokom celog života, a ogleda se u rasporedu perja u krilima, koji čini da nečujno leti. Kod vukova postoji zimsko i letnje krzno, što je adaptacija na smenu godišnjih doba ili modifikacija.
Adaptacije mogu da budu nepromenljive u toku života jedinke, a mogu i da se menjaju pri promeni godišnjih doba. Tako je kod sova, adaptacija na način lova ista tokom celog života, a ogleda se u rasporedu perja u krilima, koji čini da nečujno leti. Kod vukova postoji zimsko i letnje krzno, što je adaptacija na smenu godišnjih doba ili modifikacija
Životna forma ili životni oblik predstavlja skup adaptacija u funkcionisanju i građi neke vrste organizama usklađenih sa ekološkim faktorima životne sredine tog organizma.
Istu životnu formu mogu imati vrste koje nisu srodne i obrnuto, različitu životnu formu mogu imati srodne vrste. Tako da beli lokvanj koji je dikotila biljka i beli vodeni buberak koji je monokotila imaju iste bubrežaste listove koji plutaju po površinama jezera. Suprotno tome, imamo primer vodenog i planinskog ljutića koji su iz istog roda, li imaju različite životne forme usled različitih staništa.
Z A N I M Lj I V O S T I
Orhideje koje su u narodu poznate pod imenom pčelice imaju posebnu adaptaciju na način oprašivanja. Kod njih donja usna cveta ima šare koje potsećaju na insekte koji ih oprašuju. Osim toga, cvet luči mirise identične mirisu ženke insekta oprašivača. Mužjaci dolaze na cvet privučeni mirisom i šarom i tako ih oprašuju.
Konvergencija i divergencija
Ekološka konvergencija je pojava da dve vrste koje nisu srodne imaju istu životnu formu i zbog toga slično izgledaju.
Ekološka divergencija je, nasuprot, pojava da dve srodne vrste usled adaptacija na različite životne sredine, imaju različitu životnu formu i izgledaju različito.