RAZNOVRSNOST I STRUKTURA EKOSISTEMA
Milionima godina biljke i druga ziva bica opstajali su u skladu sa ekoloskim zakonima u prirodi.Razvojem i povecanjem ljudske populacije na planeti doslo je do sve veceg uticaja coveka na promene u zivotnoj sredini. U pocetku su te promene bile neznatne i male, dok su danas narocito izrazene i obuhvataju skoro sve delove planete.
Biološka raznovrsnost odnosno biodiverzitet predstavlja osnovnu osobinu naše planete. Raznovrsnost ekosistema ogleda se u razlikama izmedju ekosistema. Ekosistemi se pre svega razlikuju po nacinu postanka i osnovnim osobinama bioma kome pripadaju.
Prema nacinu postanka ekosistemi se dele na prirodne i veštačke tj. antropogene ekosisteme, dok se prema osnovnim karakteristikama bioma dele na vodene i kopnene.
Raznovrsnošću se odlikuju svi živi sistemi , bez obzira na kom su nivou organizacije. Ekosistemi su najviši vidljivi oblici organizacije ekološkoh sistema. Oni se odlikuju unutrašnjom raznovrsnošću , ali se isto razlikuju međusobno.
Unutrašnja raznovrsnost ekosistema se ogleda u raznovrsnosti živih bića koji grade biocenozu ekosistema.
Međusobna raznovrsnost ekosistema se ogleda u upoređivanju različitih ekosistema:po načinu postanka, osobini biotopa,sastavu biocenoze...
Prirodni ekosistemi nastaju sponatno, odnosno bez uticaja coveka,Ukoliko se razvijaju u vodi, nazivaju se vodeni ekosistemi , a ukoliko se razvijaju na kopnu- kopneni ekosistemi.
U prirodne vodene ekosisteme ubrajaju se morski ekosistemi odnosno ekosistemi mora i okenana i ekosistemi kopnenih voda(reke,potoci,bare,jezera)
Mora i okeani cine 97 procenta ukupne vode na zemlji, dok kopnene vode čine svega 1 procenat od ukupne vode, preostala 2 procenta vode se nalazi u čvrstom agregatnom stanju (lednici).
U prirodne kopnene ekosisteme spadaju sumski i travni ekosistemi.
Veštački ili antropogeni ekosistemi nastaju pod uticajem čoveka . U antropogene kopnene ekosisteme spadaju ekosistemi naselja odnosno urbani ekosistemi i ekosistemi poljoprivrednih kultura odnosno agroekosistemi. Urbani ekosistemi su sela i gradov, dok u agroekosisteme spadaju različite poljoprivredne kulture , nasadi drvenastih biljaka, parkovi ..
Antropogene vodene ekosisteme čine ribnjaci, kanali ,bazeni i veštačke akumulacije.